OGŁOSZENIA

OGŁOSZENIA

Zesłanie Ducha Świętego - 31 maja 2020r.

Jutro święto NMP Matki Kościoła – drugi dzień Zielonych Świąt. Msze św. o godz. 8:30 i 18:30. W tym dniu prośmy w naszych modlitwach za Kościół, a w szczególny sposób za naszą parafię. Tego dnia obchodzimy również Dzień Dziecka. Wszystkim dzieciom z okazji ich święta życzymy wielu łask Boga. 

Nabożeństwa czerwcowe - nabożeństwa do Niepokalanego Serca Pana Jezusa od jutra codziennie po Mszy św. o godz. 8:30 i 18:30, u sióstr w kaplicy o godz. 18:00.

W czwartek Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest to dzień modlitw o świętość kapłanów. W czasie wieczornej Mszy modlić się będziemy o nowe i święte powołania kapłańskie, ale również o uświęcenie nas – księży pracujących w parafii. Zachęcamy tego dnia do Adoracji Najświętszego Sakramentu, która będzie jak w każdy czwartek po wieczornej Mszy aż do różańca w intencji ustania pandemii o 20:30.

W piątek przypada I piątek miesiąca tego dnia księża odwiedzą chorych ostatni raz przed przerwą wakacyjną (następne odwiedziny chorych odbędą się we wrześniu). Chorych, których do tej pory nie odwiedzali księża, a którzy pragną otrzymać posługę sakramentalną można zgłaszać do kancelarii parafialnej. Spowiedz od godz 8:00 i 18:00

W sobotę I sobota miesiąca. Zapraszamy na nabożeństwo pierwszosobotnie. O godz. 8:00 różaniec, a po nim Msza św. z rozważaniem jednej z tajemnic różańca. Maryja w Fatimie prosiła o nie świat – jest ono uczczeniem Jej Niepokalanego Serca. Jest to nabożeństwo, które mocno wpisuje się w duchowość naszej parafii, dlatego tym bardziej zapraszamy do gorliwego w nim uczestnictwa.

W sobotę odbędzie się XIII Męski Różaniec. Rozpocznie się Mszą św. w naszym kościele o godz. 11:00. Organizatorzy proszą o przyniesienie biało-czerwonych flag.

Za tydzień w niedzielę Uroczystość Najświętszej Trójcy, która kończy okres wielkanocny. Przypominamy, że trzecie przykazanie kościelne mówi, aby w okresie wielkanocnym przystąpić do Komunii św. wielkanocnej. Pomimo pandemii nie zapomnijmy o tym przykazaniu, które możemy wypełnić uczestnicząc we Mszy św. i w niedzielę, i w ciągu tygodnia. Jednocześnie pamiętajmy, że drugie przykazanie kościelne mówi, aby przynajmniej raz w roku skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania (spowiedzi). W naszej parafii spowiedź podczas wszystkich Mszy św. Konfesjonały są zabezpieczone specjalną folią chroniącą zarówno osobę spowiadającą się, jak i księdza. Przed spowiedzią kraty konfesjonału można zdezynfekować specjalnym środkiem.

Władze państwowe w minionym tygodniu zniosły limit uczestników zgromadzeń religijnych. Pozwala to na udział w liturgii wszystkich wiernych, dlatego z dniem 6 czerwca zostaje odwołana dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. – w myśl przykazań kościelnych świadome i dobrowolne nie uczestnictwo po tym dniu w Mszy św. jest grzechem ciężkim, z którego należy się spowiadać.

Zachęcamy całą wspólnotę parafialną do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV i AGD np. pralki,  komputery). Zbiórka będzie miała miejsce na parkingu przy kościele (specjalnie będzie oznaczone miejsce składowania elektrośmieci) w dniu 4 czerwca 2020 r. Śmieci można składać wyznaczonego dnia do godz. 9:30.

W gablocie znajduje się informacja o inicjatywie „Zranieni w Kościele”. Jest to telefon wsparcia dla osób wykorzystywanych seksualnie we wspólnocie Kościoła (telefon 800 280 900 przeznaczony jest dla osób dorosłych; tel. 116 111 - dla osób niepełnoletnich) czynny w każdy wtorek w godz. 19-22. Wszystkie osoby w ten sposób zranione, potrzebujące wysłuchania, rady i wsparcia, zachęcamy do skorzystania z tej bezpłatnej, anonimowej i profesjonalnej pomocy.

W minionym tygodniu z naszej parafii Bóg powołał do siebie śp. Bożenę Włodarczyk (pogrzeb odbył się we wtorek). Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie…

 

ZABYTKOWA NASTAWA OŁTARZOWA

Po wielu latach do wnętrza naszej świątyni wróciła piękna zabytkowa nastawa ołtarzowa, która została stworzona dla wnętrza naszego kościoła. Nastawa została wykonana z drewna dębowego w 1897/1898 r. przez Wilhelma Sagebil z Brunszwiku (na odwrocie nastawy widnieje podpis autora z datą 16 czerwca 1898r.). We wnękach umieszczone były pierwotnie postacie z Starego Testamentu: Abel, Melchizedek, Izaak i Aaron (rzeźby bądź obrazy nie zachowały się), zaś nad nimi pozłacany późnogotycki krzyż ze Zbawicielem, który wg. historycznych źródeł świetnie komponował się z architekturą świątyni. Nastawa nie ucierpiała w wyniku działań wojennych, jednak została wywieziona z kościoła przed rokiem 1957 (w czasie, kiedy to kościół należał do wyznawców Kościoła Narodowego – w latach 1947-1956) i umieszczona w Kościele Polskokatolickim przy ul. Pułaskiego w Grudziądzu. Przez wiele lat nikt nie zatroszczył się o zwrot nastawy ołtarzowej z różnych względów. Kiedy 12 maja 2018r. zawalił się dach opustoszałego kościoła Polskokatolickiego,
w wyniku czego doszło do rozbiórki obiektu, nastawa ołtarzowa została uratowana przed utylizacją przez p. Dariusza Sonnenfelda (Prezes Stowarzyszenia Muzeum Fort Wielka Księża Góra). W ramach II Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego zorganizowanego przez Muzeum Fort Wielka Księża Góra, przy wsparciu finansowym p. Dariusza Sonnenfelda nastawa została zrekonstruowana przez
p. Piotra Jakubowskiego z Rakowca, p. Jarosława Judzińskiego z Kwidzynia oraz członków Stowarzyszenia Muzeum FKG. Obecnie zamiast postaci starotestamentalnych we wnękach ołtarzowych znajdują się figury czterech ewangelistów: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Po wykonaniu prac konserwatorskich o ołtarz upomniała się parafia Polskokatolicka z Bydgoszczy, pod którą terytorium Grudziądza podlega. Nie była jednak wstanie udowodnić praw do własności ołtarza. Po ponad 64 latach nastawa ołtarzowa powróciła do naszej świątyni. Jednak w wyniku protestów niektórych parafian i sympatyków parafii oraz pisanych listów do o. Prowincjała nastawa ta, przynajmniej obecnie, nie wróci na centralne – pierwotne – miejsce w naszym kościele.W wyniku wyżej wspomnianych protestów, jak i sytuacji ekonomicznej związanej z kryzysem gospodarczym wywołanym przez pandemię została również podjęta decyzja o zaniechaniu remontu naszego kościoła (stworzeniu nowej aranżacji). Przed jubileuszem 50-lecia parafii (1 lipca 2021 r.) będziemy chcieli przystąpić do odmalowania świątyni, jeśli pozwolą na to fundusze.

Napisz do nas...
ADRES

Parafia Rzym-Kat.

p.w. Niepokalanego Serca NMP

Ul. Mickiewicza 43

89 - 300 Grudziądz

tel. 881 762 522

Kościół rektoralny

p.w. Św. Franciszka Ksawerego

ul. Kościelna

tel. 512 925 890

  • Facebook Social Icon

Konto parafii

91 1240 3998 1111 0010 5093 0549

© 2017 by Marianie Grudziądz. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now