PARAFIA RZYMSKO-KATOLICKA

NIEPOKALANEGO SERCA

NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

W GRUDZIĄDZU

KSIĘŻA MARIANIE

Zmarł 
Eugeniusz Delikat MIC
Nowe chorągwie
DSC_0004.jpg
Jubileusz Parafii

Dziękuję wszystkim za udział i zaangażowanie w uroczystości Jubileuszu 50-lecia naszej parafii. W sposób szczególny dziękuję ministrantom na czele z ich opiekunem ks. Mateuszem za przygotowanie i wzorową służbę. Dziękuję naszemu chórowi, jak zawsze za przepiękny śpiew, na czele z p. Małgosią dyrygentką oraz naszemu panu organiście Pawłowi. Dziękuję wszystkim, którzy czytali, nieśli dary i uczestniczyli aktywnie w procesji. Dziękuję dziewczynkom i dzieciom pierwszokomunijnym za sypanie kwiatków. Dziękuję panu zakrystianowi Eugeniuszowi za przygotowanie kościoła.

Foto relacja https://photos.app.goo.gl/JX7wPfTWCqk4NtNE9

W czasie procesji Bożego Ciała i teraz w czasie oktawy można podziwiać odrestaurowane chorągwie parafialne oraz nowa uszytą specjalnie na Jubileusz parafii i Zgromadzenia. Chorągiew ta przedstawia świętego o. Stanisława Papczyńskiego z prośba o wstawianie się za nasza parafię oraz herb Zgromadzenia z adnotacja o jubileuszu 350-lecia powstania. Dziękujemy firmie Korbik z Grudziądza (szyjącej stroje komunijne) za dokonane renowacje i uszycie nowej chorągwi.

W czwartek, 1 lipca, rodzina, współbracia marianie oraz licheńscy parafianie pożegnali śp. ks. Eugeniusza Delikata MIC. Ostatnie lata swojego życia marianin spędził w Licheniu, gdzie posługiwał jako spowiednik w tutejszej bazylice. Kapłan zmarł 27 czerwca 2021 roku w 90 roku życia, 70. roku przynależności do Zgromadzenia Księży Marianów i 63. roku życia kapłańskiego.

Różaniec przed Mszą św. pogrzebową poprowadził br. Łukasz Latawiec MIC. Eucharystii sprawowanej o godz. 13:30 w kościele parafialnym pw. św. Doroty w Licheniu Starym przewodniczył ks. Tomasz Nowaczek MIC, przełożony prowincjalny Zgromadzenia Księży Marianów.

W homilii prowincjał marianów wspominał zmarłego kapłana mówiąc, że w jego ziemskim życiu dostrzec można było momenty, w których uwydatniały się zarówno mocne, ale i słabe strony charakteru śp. ks. Eugeniusza, wśród których znaczącą role odgrywały te, „które uwydatniały bliskość Boga do człowieka”. Zaakcentował także wysoką kulturę osobistą i życzliwość, z jaką zmarły odnosił się do napotkanych na swojej drodze ludzi. Ksiądz prowincjał podzielił się także chwilami z ostatniego spotkania z św. ks. Eugeniuszem, który przeczuwając, że już więcej się nie spotkają, podziękował za wspólny czas, który dane im było dzielić.

Kończąc homilię, ks. Nowaczek powiedział: „Niech to pożegnanie będzie pełne nadziei, że żyjemy nie dla siebie, ale dla Boga, aby On sam był uwielbiony”.

Po Mszy św. trumna z ciałem śp. ks. Eugeniusza Delikata MIC została odprowadzona na licheński cmentarz parafialny, gdzie złożono ją do grobu na mariańskiej kwaterze, nieopodal kaplicy cmentarnej.

CURRICULUM VITAE

Ks. Eugeniusz Stanisław Delikat, syn Maksymiliana i Heleny z d. Chrzanowska, urodził się 13 września1930 roku w Chełmnie. Szkołę powszechną rozpoczął w Chełmnie, a po przeprowadzeniu się rodziny w 1938 r. – kontynuował naukę w Toruniu. W 1945-6 ukończył w Toruniu I klasę gimnazjum, następnie ponownie uczył się w Chełmnie, gdzie zdał małą maturę. W 1949 r. rozpoczął naukę w Małym Seminarium Misjonarzy Ducha Świętego w Bydgoszczy jako uczeń I klasy liceum, ale w grudniu tego roku seminarium zostało zamknięte przez UB.

W styczniu 1950 r. został przyjęty do Zgromadzenia Księży Marianów. Nowicjat odbył w Skórcu i tam w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 1951 roku złożył I profesję. Przeniesiony na Bielany, w naszym NSD w roku 1952 dokończył naukę w zakresie szkoły średniej, a następnie studiował filozofię. W roku 1954-55 przebywał na przerwie w domu grudziądzkim. Profesję wieczystą złożył 25 marca 1957 r. Studia teologiczne odbywał najpierw przez rok w Gietrzwałdzie, a następnie we Włocławku, gdzie po zakończeniu III roku, z rąk bpa Antoniego Pawłowskiego, ordynariusza diecezji włocławskiej dnia 22 czerwca 1958 roku otrzymał święcenia prezbiteratu.

W roku akademickim 1958-59 już jako neoprezbiter ukończył ostatni rok studiów teologicznych. Pierwszą placówką ks. Eugeniusza był Grudziądz: praca duszpastersko-katechetyczno-administracyjna przy kościele rektoralnym Niepokalanego Serca Maryi, którego był rektorem. W roku 1964 podjął zlecone mu obowiązki prefekta naszych kleryków we Włocławku, które pełnił przez dwa lata. W roku 1966 został przełożonym i ekonomem domu zakonnego w Grudziądzu. W dniu 5 czerwca 1967 uległ ciężkiemu wypadkowi motocyklowemu. W ramach rekonwalescencji w r. 1968 przez kilka miesięcy przebywał na kuracji u swego brata w Republice Południowej Afryki. Po zakończeniu drugiej kadencji przełożeńskiej w Grudziądzu, w latach 1972-74 pracował w Prowincji św. Stanisława Kostki w USA, a po powrocie od połowy października 1974 ponownie został skierowany do pracy w Grudziądzu. W latach 1975-81 był przełożonym i ekonomem domu w Warszawie na Pradze oraz duszpasterzem młodzieży, a także spowiednikiem nowicjuszy w Skórcu i kleryków w Lublinie.

Dnia 10 czerwca 1981 został wybrany przez Kapitułę Prowincjalną na Przełożonego Prowincji Polskiej. W czasie tej kadencji nasza Prowincja podjęła pracę misyjną w Rwandzie. Po zakończeniu kadencji prowincjalskiej Kapituła Generalna 25.06.1987 wybrała go na wicegenerała. Po powrocie z Rzymu ponownie podjął obowiązki przełożonego domu w Warszawie na Pradze i spowiednika naszych alumnów w Lublinie. W 1994 r. został przełożonym domu zakonnego i rektorem sanktuarium w Vilgertshofen, proboszczem w Epfach oraz delegatem przełożonego prowincji dla współbraci pracujących na terenie Niemiec. W sierpniu 1999 r. został prefektem młodzieży i duchowym opiekunem Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego Collegium Primum w Grudziądzu. W roku 2001 został przeniesiony do domu Medlingen i przeznaczony do współpracy w duszpasterstwie. W roku 2003 ponownie został przeniesiony do domu zakonnego w Grudziądzu i skierowany do duszpasterstwa przy kościele św. Franciszka Ksawerego. W 2008 r. przez 5 miesięcy pracował duszpastersko w Medlingen. W roku 2010 został przeniesiony do domu zakonnego w Licheniu, gdzie pozostał do śmierci, posługując w miarę możliwości jako spowiednik. Zmarł 27 czerwca 2021 roku.