PARAFIA RZYMSKO-KATOLICKA

NIEPOKALANEGO SERCA

NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

W GRUDZIĄDZU

KSIĘŻA MARIANIE

PODSUMOWANIE ROKU 2021

Drodzy Parafianie!

 

Miniony rok 2021 przyniósł zmiany dla nas wszystkich, uczymy się żyć z obostrzeniami, w pewnym reżimie sanitarnym, wiele wolności i oczywistości nie może być realizowanych. Pożegnaliście ks. Andrzeja Siejaka MIC, który jako proboszcz wiele zrobił w naszej parafii. Jednocześnie dziękuję, że tak ciepło nas – mnie jako Waszego nowego proboszcza i ks. Bartłomieja jako duszpasterza – przyjęliście we wspólnocie parafialnej. Jestem wciąż na etapie poznawania parafii, jej potrzeb i zaplecza.

 

Bardzo dziękuję wszystkim, a szczególnie radzie parafialnej i ekonomicznej oraz wspólnotom, którzy zaangażowali się w godne przyjęcie peregrynującego po diecezji obrazu Świętej Rodziny. Udało się też przeprowadzić rekolekcje adwentowe, w które ks. Jarosław Hybza, MIC  włożył wiele serca i pasji, aby dać nam duchowy pokarm dla przeciwdziałania pandemii duchowej.

 

Chcę bardzo serdecznie podziękować darczyńcom naszej parafii, dzięki którym mamy czym ogrzewać kościół i Panu Kazimierzowi Giemzie za nadzór,  fachową pomoc i serce, by kotłownia funkcjonowała sprawnie. Moim współbraciom chciałbym wyrazić wdzięczność, iż tak ofiarnie włączyli się w grafik dyżurów palenia w piecu, by było ciepło w świątyni. Mamy też nowe kotary termiczne u wejścia do kościoła, które zakupiliśmy z funduszy remontowych parafii.

 

Przepiękna choinka zdobi naszą świątynię – dziękuję za nią Państwu Trzebowskim, jej ofiarodawcom, i strażakom, którzy pomogli ją usytuować w kościele. Księdzu Kustoszowi z Sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Stoczku Warmińskim – Wojciechowi Sokołowskiemu MIC – dziękuję za dar figurek do naszej tegorocznej Szopki Bożonarodzeniowej, którą artystycznie zaaranżował ks. Roman.

 

Księdzu Łukaszowi Wiśniewskiemu, Dyrektorowi SPM w Warszawie, dziękuję za sfinansowanie zakupu nowego nagłośnienia (mikrofonów, wzmacniacza i głośników) dla naszych scholii dziecięcych i młodzieżowej – poprzednie niestety skradziono z kościoła.

 

W pierwszej połowie roku udało nam się w połowie pomalować kościół oraz zostały założone dwa nowe witraże przedstawiające św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Teraz w dwóch częściach naszej zakrystii odnowiliśmy posadzki – zostały położone płytki podłogowe, które są darem od Pana Andrzeja Witkowskiego, zaś za położenie ich zapłaciliśmy z kasy parafialnej. Od 10 stycznia 2022 będą kontynuowane dalsze prace malarskie w naszej świątyni. Dziękuję wszystkim, którzy składają ofiarę na cele remontów naszego kościoła.

Z danych statystycznych :

  • Nasza parafia liczy ok. 4100 os.;

  • W tym roku ochrzciliśmy 54 osoby;

  • Pierwszą Komunię świętą przyjęło 76 dzieci;

  • Do Bierzmowania przystąpiło 30 osób;

  • Sakrament małżeństwa zawarło 11 par;   

  • W minionym roku z naszej parafii zmarły 84 osoby.

 

Moi drodzy parafianie dziękując za wszelkie dobro, pomoc, ofiary, modlitwy – chciałbym Wam życzyć wszelkiej pomyślności, zdrowia w ten niełatwy czas i Bożej łaskawości na każdy dzień nowego 2022 roku.

Z serca błogosławiąc, Wasz proboszcz

ks. Dariusz P. Hirsch, MIC

Życzenia świąteczne

„Gdy się Chrystus rodzi i na świat przychodzi ciemna noc w jasności promienistej brodzi …”

 

Drodzy Parafianie!

       Po raz kolejny Dobry Bóg dał nam łaskę przeżywania na nowo Uroczystości Bożego Narodzenia. Wcielenie Słowa Bożego, czyli Boże Narodzenie, jest  świętem pełnym miłości, zgody i ciepła rodzinnego. Podczas wieczerzy wigilijnej w gronie rodzinnym, a także nieraz z przyjaciółmi, łamiemy się Opłatkiem – symbolem Jezusa, który tak, jak dobry, dzielony Chleb, daje człowiekowi siłę i moc do dalszego życia – wzmacniając nas w drodze do nieba i uzdalnia nas, abyśmy stawali się coraz lepsi, otwarci na Pana Boga i drugiego człowieka – taka jest przeogromna moc tej odrobiny śnieżnobiałego Opłatka. W tym też okresie śpiewamy przepiękne polskie kolędy, które pomagają nam lepiej zrozumieć tę odwieczną Prawdę, że „… Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami…”.

 

        Po raz pierwszy mam ten wielki zaszczyt jako Proboszcz  Parafii Niepokalanego Serca NMP w Grudziądzu – w  imieniu własnym i moich współbraci: ks. Adama i ks. Romana, ks. Roberta,
ks. Mateusza i ks. Bartłomieja, ks. Adama i ks. Ludwika – złożyć  serdeczne i szczere życzenia świąteczne. Wszystkim Parafianom oraz Gościom spędzającym
u nas Święta życzę błogosławieństwa od Bożej Dzieciny, a przed wszystkim: zdrowia, szczęścia, spokoju ducha i radości oraz wszelkiej pomyślności
w nadchodzącym Nowym Roku 2022. 

 

Niech nowo narodzone Dziecię znajdzie godne mieszkanie w Waszych sercach.

    

„…Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą…” – błogosław całą naszą Parafię  i nasze miasto, jej mieszkańców i wszystkich Gości! 

 

Wasz Proboszcz

ks. Dariusz P. Hirsch MIC

20211229_121312.jpg
20211229_121412.jpg
20211229_121337.jpg
20211229_121203_edited.jpg
20211229_121443.jpg
20211229_121221.jpg